Bezpieczeństwo w sieci 1

O plusach sieci internetowej nie ma potrzeby nikogo przekonywać. Starczy uświadomić sobie że korzystamy z internetu na co dzień, choćby nabywając buty. Znaczna cześć z nas co najmniej sprawdzi w ten sposób ceny nim wybierze się do sklepu. Słuchamy w sieci muzyki a coraz częściej także ulubionego radia czy oglądamy TV. Stało się to zupełnie normalne.

Równie normalne dla nas jest że w pracy korzystamy z wewnętrznej sieci, tzw. sieci LAN nazywanej tak od angielskich słów znaczących sieć lokalną. Można by zadać pytanie czym jest taka sieć i czym odróżnia się od internetu. A więc obrazowo możemy przyrównać sieć internetową do budynku użyteczności publicznej, dla przykładu kina, gdzie wejść może każdy, zaś wewnętrzna sieć to obierzmy – nasz dom. Tutaj mogą wejść tylko mieszkańcy czy zaproszeni goście.

Rzecz jasna obydwie te sieci – publiczna i lokalna mogą się z sobą stykać, tak samo jak we wspomnianym przykładzie nie jest możliwe mieszkanie w domu bez drzwi. Podobnie nie posiadałoby sensu istnienie sieci internetowej i sieci obejmującej tylko przedsiębiorstwo jeśliby nie dało się wymieniać między nimi danych. Trzeba tylko mieć pojęcie co ujawniamy innym, a co jest wyłącznie nasze. https://testarmy.com/

Kluczową kwestią jest więc bezpieczeństwo sieci LAN. Oczywiste jest że jest ona ochroniona przed atakami z internetu tak wirusów jak i ludzi. Temu służą specjalistyczne firewalle, programy antywirusowe. Pełnią one funkcje zamków i alarmów w naszych domostwach.

Specjaliści od bezpieczeństwa komputerowego zwracają uwagę że podobne zabezpieczenia jak przedstawione wyżej – acz niezbędne – nie wystarczą. Polecają również ochronę wewnątrz przedsiębiorstwa, a nie jedynie na styku z siecią internetową, bowiem z badań wynika że najwięcej wypadków kradzieży informacji ma miejsce wewnątrz sieci LAN. Odwołując się do przykładu z mieszkaniem – mimo iż mamy dobrze zabezpieczone drzwi zewnętrzne niekiedy przydaje się też klucz do szafki z lekarstwami ażeby nikt niepożądany się do niej nie dostał. Odpowiednikiem wspomnianego kluczyka do szafki są upoważnienia wydawane poszczególnym pracobiorcom jak też ochrona fizyczna serwerowni, to jest właściwe zabezpieczenie tegoż pomieszczenia. https://www.testarmy.com/

Dodaj komentarz